Вплив естрогенів на статеву природу організму чоловіка

Вплив естрогенів та естрогеноподібних речовин на статеву природу організму чоловіка

Результати великого дослідження про вплив на статеву природу чоловіка ряду естрогенів та естрогеноподібних речовин, котрі виробляються сучасною промисловістю і використовуються в побуті або потрапляють в наш організм з їжею, у 2010 році були опубліковані в "Міжнародному журналі з андрології" (International Journal of Andrology) американським вченим, професором, директором Центру репродуктивної епідеміології Рочестерського університету Шанною Сван (Shanna Swan).

Витоки цього дослідження - у 1998 році, коли під керівництвом професора Сван розпочалася масштабна наукова робота «Дослідження для майбутніх сімей» (Study for Future Families). Тоді медики проводили спостереження за вагітними жінками, а після пологів продовжили контакт з ними, стежачи за розвитком їх дітей.

У майбутніх матерів визначали вміст в організмі фталатів, а потім, після досягнення віку 4-7 років, зіставили стиль їхньої поведінки з концентрацією цих хімікатів в організмі матері. В результаті з'ясувалися цікаві закономірності між поведінкою хлопчиків і двома видами фталатів, фахівці позначають їх як DEHP і DBP. Якщо у матері їх було багато, хлопчики не билися, не грали в машинки, війну та інші чоловічі ігри, обирали спокійне і неконфліктне проведення часу. Дуже важливо, що поведінка дівчаток ніяк не була пов'язана з концентрацією цих речовин в організмі матері.

Виявилося, що між концентрацією фталатів у мами і жіночою поведінкою її сина простежується прямий зв'язок. З 8-го по 24-й тиждень вагітності під впливом чоловічого статевого гормону - тестостерону у плода активно розвиваються чоловічі статеві органи і мозок. Найдивовижніше в тому, що майбутній хлопчик, починаючи з 7-8 тижня вагітності, робить себе сам: він починає сам синтезувати тестостерон, завдяки якому і стає чоловіком з усіма первинними і вторинними статевими ознаками. Малесенький «чоловічок як нігтик» (розмір плода на цьому періоді вагітності приблизно такий) протистоїть всьому світу в боротьбі за свою ідентичність. У цей час на нього діє маса речовин, що перешкоджають нормальному виробленню тестостерону. Медики називають ці речовини (вони потрапляють в організм матері ззовні і вироблені переважно сучасною промисловістю) ендокринними дісрупторами - вони заважають нормальній роботі гормонів і насамперед спрямовані проти тестостерону. Практично всі вони за дією схожі на естрогени (жіночі статеві гормони). Фталати відносяться саме до таких речовин.

Нормальні жіночі статеві гормони, що виробляються в організмі вагітної, потрібні для формування майбутніх дівчаток (їм, на відміну від хлопчиків, свої гормони не потрібні - для них все робить мама). Під впливом материнських естрогенів у них формується жіночий мозок, що володіє жіночим розумом і навіть «жіночою логікою» (наші стиль мислення і поведінку є, по суті, такими ж вторинними статевими ознаками, як жіночі і чоловічі груди, широкі плечі і фігура у вигляді гітари, борода і вуса або їх відсутність). В організмі матері з підвищеним вмістом естрогенів у чоловічого плода власного тестостерону не вистачає - фталати впливають на формування геніталій і мозку, направляючи їх розвиток за жіночим типом.

Це почалося в 50-і роки на Заході, а в колишньому Радянському Союзі - в 60-ті, коли почалася переможна хода сучасної хімічної промисловості. Все - сільське господарство, виробництво, будматеріали, побут, одяг, їжа, - просочилося хімікатами. Пестициди глушили бур'яни, пластмасові водопроводи виявилися міцнішими за залізні труби, упаковки і посуд із пластику замінили скло, кераміку і фарфор.

Майже всі хімікати, використані в них, є ендокринними дісрупторами, дивно схожими на жіночі статеві гормони. До них додався вплив фітоестрогенів - натуральних рослинних речовин, подібних жіночим статевим гормонам. Найактивніші з них містяться в сої, яку зараз додають практично в усі продукти.
У країни колишнього Радянського Союзу вони прийшли в 90-і роки разом зі споживчим бумом - з пластиковою тарою, упаковкою, посудом, з синтетичними будматеріалами - на хімічних естрогенах у нас виростає тільки перше покоління. Вченим добре відомий «датський ефект». У Данії ситуація з чоловіками найбільш жіноча в Європі - там найбільше зустрічається рак яєчок і інші прояви, типові для «фталатного синдрому». Найбільш мужніми там є мігранти (їх діти, народжені вже в Данії, стають подібними на місцевих мешканців).

Основні промислово-вироблені речовини з естрогеноподібним впливом на організм людини

  • Фталати. Використовуються у виробництві пластмас, надають їм пластичність, гнучкість, блиск. Містяться в будівельних матеріалах, меблів, побутових пристроях, одязі, косметиці, іграшках, засобах догляду за взуттям та одягом, змащувальних речовинах.
  • Парабени. Консервант, широко використовується в косметиці та засобах по догляду за тілом. Проникає в організм через шкіру.
  • Триклозан. Антибактеріальна і протигрибкова речовина, яка використовується в асептичних милах і зубній пасті.
  • Бісфенол А. Використовується в будівельних матеріалах з полікарбонату, в деяких пластикових пляшках, посуді. Покриває зсередини багато герметичних упаковок з рідкими і твердими продуктами.
  • Діоксини. Побічні продукти виробництва пестицидів та гербіцидів, нафтопереробки. Утворюються при спалюванні сміття. Містяться в синтетичних трансформаторних маслах. Не руйнуються, забруднюють середовище і потрапляють у воду і продукти.
  • 4-MBC і 3-BC. Так звані ультрафіолетові фільтри, які використовуються в сонцезахисних засобах.
  • ДДТ. Інсектицид, який використовується в сільському господарстві.
  • Лінурон і діурон. Сільськогосподарські гербіциди для пригнічення росту бур'янів.
  • Вінклозин, процімідон, іпродин, прохлораз, фенарімол. Протигрибкові речовини, застосовуються для обробки овочів, фруктів та при вирощуванні інших сільськогосподарських культур.
  • Піретроїдні пестициди. Використовуються в сільському господарстві для захисту рослин.