Перекис водню як лікарський засіб. Аргументи за і проти

Чи можна позбутися від до смерті обридлої болячки, коли вже і життя не в радість і ніякі ліки не допомагають? У відповідь на це питання звичайний замучений лікарняною рутиною лікар занудно починає випитувати, що, де, коли, які симптоми, але є медики, що відповідають рішуче і однозначно:

- Так, можна, потрібно приймати перекис водню!

Відкрити простий спосіб поліпшення самопочуття і подолання хвороби - одвічне бажання людини. Пошуками панацеї - чогось, що допомогло б піти від усіх хвороб, - колись займалися алхіміки, в наш час їх справу продовжують прихильники альтернативної медицини. В середні віки панацея покликана була і лікувати, і омолоджувати, і продовжувати життя людини. В наші дні її місія набагато скромніша - допомагати нехай не від усіх, але хоча б від багатьох хвороб.

Зі шкільних уроків хімії ми пам'ятаємо формулу води - H20. Хімічно, перекис водню - це вода, до складу якої включено додатковий атом кисню: H2O2. Під впливом зовнішніх факторів - тепла, сонячного світла, ферменту каталази, котрий є в тканинах тіла людини, H2O2 розпадається, вивільняючи воду і атомарний кисень.

Більш відомий атмосферний кисень містить два атоми кисню, його формула - O2. В одній молекулі можуть з'єднатися і три атома кисню, це озон - O3 - його багато в верхніх шарах атмосфери Землі. Атомарний кисень має один атом і дуже просту формулу - O. Це дуже агресивне речовина, при її утворенні відразу починається реакція окислення інших речовин, з якими вона контактує. Таку корисну властивість взяла на озброєння захисна система організму людини. Вона синтезує перекис і вивільняє в належний момент атомарний кисень, щоби протистояти загрожуючим нашому здоров'ю впливам.

Пероксид водню (такою є наукова назва препарату, для стислості нижче будемо також використовувати в якості його найменування абревіатуру ПВ) був відкритий в XIX столітті. Понад сто років досліджується можливість використання ПВ в медичній практиці, звичним стало зовнішнє вживання його як антисептика. Все ж звичайна медицина, яку ми називаємо офіційною, відмовляється від внутрішнього прийому або внутрішньовенного введення ПВ через відсутність достовірних експериментів, які довели б ефективність подібної практики. Незгодні з такою позицією прихильники альтернативної медицини запропонували кілька методик і схем застосування перекису водню. Найчастіше з невеликими варіаціями рекомендується наступне.

За півгодини до прийому їжі або через 3 години після їжі в четверту частину склянки кип'яченої води (50 мл) крапають належну кількість крапель 3% розчину пероксиду і випивають тричі на день. Під час першого курсу відбувається адаптація організму, тому починається курс з однієї краплі:

День           Кількість крапель
1 - й день   1 крапля
2 - й            2 краплі
3 - й            3 краплі
4 - й            4 краплі
5 - й            5 крапель
6- й             6 крапель
7- й             7 крапель
8- й             8 крапель
9- й             9 крапель
10- й           10 крапель

Далі роблять перерву на 2-3 дні, щоб уникнути звикання до дії препарату і потім знову десятиденний цикл триразового прийому. Так приймають з триденним паузами протягом двох місяців. Надалі повторюють десятиденний курс кожні два місяці.

На чому ж ґрунтується позиція прихильників і противників вживання цього препарату, чим вони підтверджують правильність своєї думки?

Аргументи За

Найчастіше, пояснюючи необхідність використання ПВ при лікуванні різних хвороб, говорять про таке:

  •     він постійно є в організмі людини, лейкоцити і гранулоцити синтезують його з води та кисню, імунна система використовує його в боротьбі з хвороботворними мікроорганізмами і при руйнуванні токсинів;
  •     для патогенних мікроорганізмів сприятливою є анаеробне середовище. ПВ підвищує рівень кисню в тканинах і середовищах тіла людини, внаслідок чого створюються несприятливі умови для розвитку патогенів;
  •     в ряді клінік США і Німеччини пероксид водню внутрішньовенно вводиться при лікуванні алергії, бактеріальних інфекцій, грибкових захворювань, астми, раку, артриту, багатьох інших недуг.

Підтверджень ефективності препарату в Інтернеті чимало, кілька представлено на скріншотах (растрових копіях) красномовних коментарів відвідувачів інтернет-сторінок domminik на www.livejournal.com, www.shkolazhizni.ru, www.forum.gotovim.ru.


Позитивний відгук про перекис водню

Позитивний-відгук-2


Позитивний-відгук-3


Ігнорувати такі історії немає сенсу, тому приймемо як факт наявність численних свідчень позитивного впливу на організм хворого прийому розведеного аптечного розчину ПВ. Часто такий вплив пояснюють ефектом плацебо (самонавіювання). Ось приклад подібного категоричного судження:


Перекис-водню-плацебо


Ефектом плацебо дуже зручно користуватися при поясненні природи незрозумілих явищ і вдаються до нього надмірно часто ... Автор цих рядків не буде в даному випадку зводити все до плацебо, а пропонує подумати над іншими тезами супротивників нетрадиційного застосування предмета дискусії в якості лікарського засобу.

Аргументи Проти

Звернемося знову до вже згадуваним інтернет-сторінок domminik на livejournal.com, shkolazhizni.ru і forum.gotovim.ru (на показаних нижче скріншотах згадується найбільш відомий в Росії пропагандист ПВ, професор Неумивакин):

З-медичної-точки-зору


Негативний-відгук-2


Негативний-відгук-3


Негативний-відгук-4


Негативний-відгук-4


І на завершення фахова оцінка препарату лікарем-консультантом авторитетного Російського Медичного Серверу та колоритна відповідь на неї зареєстрованого відвідувача-неспеціаліста:


Фахова-оцінка-препарату


Репліка-відвідувача-1


Репліка-відвідувача-2


Акценти

Що ж, висловлювання однозначні, категоричні і логічно дуже переконливі. Проте, логічно правильні судження не завжди відповідають життєвим реаліям. Як нерідко буває, в подібних дискусіях мова йде про предмет спору «взагалі», а надто часто «диявол криється в деталях». Не будемо також забувати, що до альтернативної медицини вдаються від безвиході, неможливості більш традиційними засобами вирішити виниклі проблеми. А тому одночасно звертаємо увагу бажаючих приймати розчин перекису (вони були, є і будуть) на ряд істотних обставин. Отже декілька слів про «деталі».

  •     У США і країнах Європи продається 35-процентний розчин, призначений для обробки внутрішньої сторони харчових упаковок і деяких харчових продуктів. Саме такий пероксид водню рекомендується за кордоном для внутрішнього прийому.
  •     У країнах, що утворилися на території колишнього Радянського Союзу, зазвичай можна придбати тільки пергідроль - 3-відсотковий розчин ПВ для зовнішнього застосування в якості антисептика (містить стабілізатори, в тому числі свинець і фенол) і таблетки гидроперита (містять 35% пероксиду водню і сечовину) . Через наявність в аптечному розчині свинцю і фенолу іноді радять при прийомі всередину не перевищувати разову дозу розведення в 5-7 крапель.
  •     Аптечний розчин випускається у флаконах на 25 мл - 40/50 мл - 100 мл. З огляду на нестійкість ПВ при впливі зовнішніх факторів, можливо, не варто використовувати розчин в ємкості 25 мл більше 3-4 днів, в 40/50 мл більше 5-6 днів, в 100 мл більше 8-10 днів.
  •     Небажаний контакт з металами. При наявності металевих коронок, а також щоби уникнути розкладання в ротовій порожнині, препарат радять пити через трубочку/соломинку для коктейлю.
  •     Важливо дотримуватися часових рамок (до/після їжі) і уникати контакту з їжею, адже ПВ вступає в реакцію з будь-якими залишками їжі на стінках шлунка, внаслідок чого в шлунку з'являється не тільки атомарний кисень, а й такі окислені харчові залишки. Не варто забувати, що важко засвоювані продукти (м'ясо) можуть перебувати в шлунку до 4-5 годин.
  •     У ряді країн (Україні, Росії) відсоток фальсифікованих ліків в аптеках просто зашкалює (від 25 до 40-50%), і нерідко, коли ви думаєте, що ви вживаєте перекис водню, ви вживаєте невідомо що і невідомо якої концентрації.

Обережні підсумки

Доказова медицина не надала жодного підтвердження ефективності внутрішнього застосування або внутрішньовенного введення пероксиду водню при лікуванні раку, інфекційних або інших захворювань. Клініки США або Західної Європи, що згадуються, - це медичні установи, практикуючі методики альтернативної медицини.

Сотні свідчень позитивних результатів, отриманих при використанні ПВ, не можуть вважатись достовірними при оцінці його ефективності через неможливість врахувати вплив на хід лікування десятків різних факторів: умов побуту, їжі, психологічного стану хворого, впливу інших лікарських засобів і т.д.

Автор не схильний пояснювати все ефектом плацебо. Однозначно можна лише говорити про те, що це не гомеопатія, внутрішнє споживання чинить серйозний вплив на слизову оболонку шлунка, механізм впливу на організм людини при внутрішньому прийомі не досліджений.

Таким чином, використання всередину або внутрішньовенне введення пероксиду водню - це експеримент над собою з непередбачуваним результатом. Всім, хто наважується, можна тільки побажати здоров'я і розважливості.