Чи потрібно піднімати імунітет

Бажання підняти імунітет або підвищити імунітет з'являється майже у кожного, хто стикається з хворобою і намагається з нею боротися. Та чи потрібно цілеспрямовано втручатися в роботу надзвичайно складних систем організму? Чи достатньо ми знаємо про стан імунної системи, про значення часто вживаних сполучень слів понижений імунітет, підняти імунітет?

Спочатку просте визначення. Імунітет - це система організму, що забезпечує захист від усього чужорідного. Найчастіше його визначають словами вроджений, придбаний, специфічний, неспецифічний, гуморальний, клітинний.

Про захисні функції, даровані нам природою, ми згадуємо щоразу, коли зустрічаємося з частими простудними захворюваннями, особливо триваючими довше ніж звичайно або такими, що викликають ускладнення. Згадуємо і тоді, коли гостре захворювання переходить у хронічне, яке погано піддається лікуванню і перетворюється на затяжне, не загоюється, гноїться.

У таких випадках робиться щось, що, як нам здається, допоможе: знаходяться і застосовуються імуностимулятори, БАДи, гомеопатія. Таке втручання триває найчастіше доти, поки організм не переможе хворобу або не стане зрозумілою необхідність звернення до лікаря.

Задамо парадоксальне питання:

-А чи правильними є наші дії?

Зазвичай чуємо негайну відповідь:

- Ну як же, організму ж треба допомогти! Це очевидно!

І тут, автор цих рядків вже не буде покладатися на готовність читача повірити йому, а точно відтворить слова лікаря, який розмістив в Живому журналі чудові пости під ніком tanchik.

Як працює імунна система людини

Імунна система являє собою активний баланс двох різноспрямованих сил. Є ПРОзапальні сили, завдання яких - викликати запалення, зруйнувати мікроб / вірус / пухлинну клітину, нехай навіть шляхом пошкодження тканин навколо ... Якби існувала тільки ця сила (а саме так наївно вважає більшість з нас), то ми б жили дуже мало і дуже нещасливо. Тому що запальний процес не зупиняється сам. Взагалі. Він росте саме "як на дріжджах": 10 макрофагів, що “наїлися”мікробів, залишають їхні уламки 100 лімфоцитам (це називається презентація антигенів), лімфоцити активуються, стимулюють один одного і інші клітини, йдуть в найближчий лімфовузол, там розмножуються (це клональная експансія), дозрівають, повертаються назад вже тисячами, в активованому стані. В-лімфоцити перетворюються в плазмоцити, які виробляють антитіла. Антитіла теж багато чого роблять, наприклад, обліплюють чужака, привертаючи до нього увагу інших клітин, іноді деактивують мікробні токсини, не дають мікробові прикріпитися до клітки або проникнути в неї, активують цілу систему білків, завдання яких - робити в мембрані клітини дірки, вбиваючи її таким чином.

У цей час Т-лімфоцити своїми способами вбивають заражені вірусом або мікробом клітини, змінені клітини, Т-частина лімфоцитів стимулює інші клітини імунної системи. Весь цей час нейтрофіли (а вони зазвичай приходять до місця запалення першими) випускають з себе гранули з "хімічною зброєю" - активними ферментами, які розплавляють і чужинців, і самі нейтрофіли, і тканини навколо, у тому числі і здорові.

Тобто, кажучи коротко, ... в місці запалення твориться справжня війна. М'ясорубка. Шматки клітин, фрагменти мікробів, і різноманітні хімічні сигнали, що стимулюють продовження, посилення, що викликають інші клітини на підмогу. І це, якщо б не існувало другої сили, продовжувалося б до тих пір, поки організм не зруйнував би сам себе.

Друга сила - ПРОТИзапальна. Включає в себе купу білків, котрі передають сигнали зупинитися, а також спеціалізовані клітини, в основному регуляторні Т-лімфоцити (Трег). Також до цієї системи можна віднести купу захисних механізмів. Наприклад таких, що викликають самогубство у активованої клітини імунної системи, якщо вона не отримала від іншої клітини (найчастіше антиген-презентуючої) зворотний сигнал. Це спрацьовує так: на місце запалення прийшло "підкріплення", але мікроби вже всі вбиті і купа клітин зайнята лише прибиранням наслідків і лагодженням руйнувань. Тоді клітини підкріплення, вже отримавши активацію (їх же звали) не отримують другий сигнал, дозволяючий. І самознищуються.

Навіть поодинокі дефекти і помилки цієї системи,ПРОТИзапальної, страшні своїми наслідками.

Якщо мікроб містив антиген, дуже схожий на структурний елемент самого організму, то після навали такого мікроба імунна система може помилково вирішити, що чужі ще всередині. І почати війну проти серця, суглобів, шкіри ...

Якщо імунна система гіперактивувалась і не змогла сама себе вчасно зупинити, виникне інфекційно-токсичний шок і людина може померти.

Помилки в розпізнаванні свій-чужий і активація імунної системи проти свого ведуть також до розвитку автоімунних захворювань. Вони не лікуються, точніше все лікування - це лише придушення імунної відповіді і / або зміщення функції знищеного органу / тканини.

Додатково, помилки в оцінці нешкідливий-шкідливий при розпізнаванні антигену ведуть до розвитку алергій ...

Не менш страшні дефекти і помилки ПРОзапальної системи. Організм стає в тій чи іншій мірі залежним від ступеня порушення імунітету, беззахисним перед будь-якими мікробами, вірусами, паразитами. І навіть нешкідливі і умовно-нешкідливі мікроорганізми, що живуть у нас і на нас завжди, можуть у таких умовах викликати безліч серйозних проблем. Грубі прояви імунодефіциту (СНІД, спадкові дефекти) без лікування смертельні. Також дефектом ПРОзапальної системи (і одночасно гіперактивацією АНТИзапальної) є злоякісні пухлини ...

... Дуже небезпечні (і потенційно смертельні) і стан гіперактивації імунної системи, і стан імунодефіциту. Ми нормально живемо лише в стані балансу. І якщо ви раз за разом будете продуктивно і вдало "підвищувати собі імунітет", то закінчитися це все може гіперактивацією, патологічним запаленням з руйнуванням оточуючих здорових тканин, із запуском імунної агресії на здоровий орган / тканину і навіть маніфестацією (теоретично, як крайня ситуація) аутоімунного захворювання. Але, на щастя, для звичайної людини, якщо у неї немає ніяких сприяючих цьому чинників, надзвичайно складно так достимулювати імунітет, щоб всерйоз собі нашкодити. Тому що більшість доступних імуностимуляторів не працюють взагалі або майже не працюють. :) Частина з них - малоефективна, частина - звичайний лохотрон. І лише частина щось десь колись, причому у когось, може змінити.

Дуже важливим автор цього поста вважає наступне зауваження tanchik про пошук інформації, пов'язаної з «підняттям імунітету».

Для читання нормальної теорії рекомендую починати за замовчуванням тільки з Вікіпедії. Мої багаторазові спроби нагуглити "пристойний сайт" показують, що в російськомовному сегменті навколомедичної літератури вас чекають тільки мегатонни лохотронів, рекламних розводок, і скопійованих нормальних текстів, в які тут же вплетені лохотрони або рекламна розводка. Може бути знайдена нормальна стаття, і тут же сусідня буде з фуфлом для викачування з вас грошей. І так далі. У Вікіпедії є свої мінуси, але там можна хоч якось захиститися від цього, просто за рахунок механізму її роботи.

Бажачі прочитати повний текст tanchik можуть перейти за посиланням http://tanchik.livejournal.com/385715.html#cutid1

Сказано переконливо і можна було б на цьому зупинитися, але не можу не навести буквально «крик душі» іншого чудового лікаря, що розміщував свої пости в Дискусійному клубі Російського Медичного Сервера під ніком Annabella.

Чому непотрібно піднімати імунітет

Шановні пацієнти, батьки пурзінек та їхні близькі заклопотані родичі!

Якщо чесно, тема навіяна дрімучою оманою в народі. Про те, що не треба піднімати.

А не треба піднімати імунітет. Чому?

Імунітет (лат immunitas - звільнення, позбавлення від чого-небудь, позбавлення від себе - несприйнятливість, опірність організму до інфекційних агентів (у тому числі -. хвороботворних мікроорганізмів і чужорідних речовин). Здатність організму протистояти зміні його нормального функціонування під впливом зовнішніх факторів.

У кого говорять про поганий імунітет?

Говорять не про вас, якщо ви захворіли соплями. І не про звичайний підвиді дітей - гомо садікус, соплівус вульгаріс. Це - здорові люди.

У кого імунітет низький?

- У дітей із справжнім вродженим імунодефіцитом. Це діти, які мають генетичну поломку, внаслідок якої організм не може захищатися від збудників хвороб. І це не 5-6 разів за рік ГРЗ. Це важкі бактеріальні інфекції в перший рік життя, гнійні ускладнення, туберкульоз.

- У всіх вікових груп з ВІЛ інфекцією. Але далеко не у всіх ВІЛ-позитивних, багато таких людей завдяки спостереженню та лікуванню живуть звичайним життям, народжують дітей, і все у них добре.

- Якщо людина отримує або отримував иммунодепрессивное лікування (пухлини, пересадка органів, деякі захворювання, наприклад, важкий ревматоїдний артрит) - хіміотерапію, преднізолон / метіпред, імунодепресанти.

- Якщо у людини декомпенсований цукровий діабет.

Якщо ви або ваша дитина не мають таких хвороб, то не треба витрачати гроші на безглузді імунологічні обстеження та імуномодулятори, одні назви яких вселяють настороженість - наприклад, Імудон - як вона вам?

Є простий, безкоштовний спосіб підвищити імунітет - їсти здорову смачну їжу, гуляти побільше, а також робити посильні фізичні вправи. І позитивний погляд на життя, а не нескінченні дослідження ПЛР, ІФА, Ig і таке інше, таке інше, таке інше!

І закликаю вас, перш ніж прийняти якусь гидоту самому, або впихнути її в дитину - ну запитайте у лікаря, будь ласка!

Останні роки в друкованих і електронних ЗМІ неодноразово публікувалась рекомендація спеціалістів Всевітньої організації охрони здоров’я вважати здоровою дитину дошкільного віку, котра шість-вісім разів на рік хворіє вірусними захворюваннями на кшалт грипу та ОРВІ через те, що це є свідченням нормального формування її імунної ситеми. Дитина пізнає світ, у якому живуть (а вірніше буде сказати - домінують) віруси та бактерії, і організм реагує на них імунною відповіддю, котру ми сприймаємо як хворобу.

Власне про це говорить російськомовний лікар Вадим Валерійович з далекого Хьюстона, що в американському штаті Техас, модератор форуму по гематології Дискусійного Клубу Російського Медичного Серверу, відповідаючи на питання стосовно імунограми:

Імунограма

На завершення раджу при виникненні питань, пов’язаних з хворобами та здоров’ям, частіше звертатись на http://forums.rusmedserv.com, матеріали якого обов’язково вам допоможуть. Прикладом послужить прохання надати консультацію стосовно відновлення імунітету від мами із Донецька, стурбованої станом здоров’я маленького сина, та відповідь лікаря - суха, категорична, але недвозначна та фахова. Нижче наводяться точні растрові копії фрагментів інтернет-сторінки.

Порада_1

Порада_2