Гени бактерій в ДНК людини

Вчені з Університету штату Меріленд з'ясували, що бактерії не просто здатні обмінюватися генетичним кодом з вінцем творіння, людиною, але займаються цим успішно. І що фрагменти бактеріальних ДНК зустрічаються в геномі приблизно у кожного третього здорового землянина (з числа американців, хоча б), а в ракових клітинах мікробних генів на порядки більше. Причому, різних.

Тепер дослідники гадають - чи то самі ракові клітини винні в тому, що дозволяють потрапляти в себе чужим генам, чи то бактеріальний матеріал сприяє переродженню здорових органів людини в пухлини.

Трильйони бактерій, що живуть всередині нас, регулярно обмінюються ДНК між собою. З цим все миряться, ніхто не сперечається, але ще десятиліття тому думка про те, що такий же обмін може відбутися між людиною і мікробом, здавалася фантазією.

ДНК_людини_бактерія

Керівник дослідження, доктор Джулі Даннінг Хотопп розповіла, що її команда знайшла те, що шукати не збиралася. Фахівці з Меріленда вивчали сліди мікробних ДНК в соматичних клітинах людини - тих, які не формують гамет.

Попрацювавши з матеріалом, отриманим від безлічі донорів ДНК, медики Девід Райлі і Карстен Сайбер знайшли понад 7000 фрагментів бактеріальних генів приблизно у кожного третього донора. В генотипі ракових клітин таких мікробних "осколків" було виявлено вже 690 тисяч.

Наприклад, в мітохондріальної ДНК клітин гострої мієлоїдної лейкемії понад 30% генів запозичені у створіння під назвою ацинетобактер.

Клітини раку шлунка теж містять ділянки бактеріальних ДНК, в основному від синьогнійної палички (Pseudomonas), сумно відомої своєю стійкістю до антибіотиків. Чотири з п'яти бактеріальних генів беруть участь у онкогенезі, але поки не зрозуміло, вирішальна їх роль чи ні.

Відомо, що більшість випадків раку пов'язані з впровадженням в здорові клітини генетичного матеріалу вірусів. Мабуть, бактерії у розвитку онкологічних захворювань теж беруть якусь участь.

Якщо підтвердиться припущення про те, що бактерії є первинними в згубному процесі хвороби, і що їх гени викликають рак, можна було б подумати про нові вакцини. Лікувати ж подібні інфекції за допомогою антибіотиків поки нереально. По перше, медики не знають, звідки саме бактеріальна ДНК береться в клітинах "генетично модифікованої" людини, по-друге, багато бактерій, що залишили спадщину в організмах пацієнтів, вже не реагують на ті антибіотики, якими оперує світова медицина.

Джерело тут.