Вплив естрогенів та естрогеноподібних речовин на статеву природу організму чоловіка

Результати великого дослідження про вплив на статеву природу чоловіка ряду естрогенів та естрогеноподібних речовин, котрі виробляються сучасною промисловістю і використовуються в побуті або потрапляють в наш організм з їжею, у 2010 році були опубліковані в "Міжнародному журналі з андрології" (International Journal of Andrology) американським вченим, професором, директором Центру репродуктивної епідеміології Рочестерського університету Шанною Сван (Shanna Swan).

Витоки цього дослідження - у 1998 році, коли під керівництвом професора Сван розпочалася масштабна наукова робота «Дослідження для майбутніх сімей» (Study for Future Families). Тоді медики проводили спостереження за вагітними жінками, а після пологів продовжили контакт з ними, стежачи за розвитком їх дітей.

У майбутніх матерів визначали вміст в організмі фталатів, а потім, після досягнення віку 4-7 років, зіставили стиль їхньої поведінки з концентрацією цих хімікатів в організмі матері. В результаті з'ясувалися цікаві закономірності між поведінкою хлопчиків і двома видами фталатів, фахівці позначають їх як DEHP і DBP. Якщо у матері їх було багато, хлопчики не билися, не грали в машинки, війну та інші чоловічі ігри, обирали спокійне і неконфліктне проведення часу. Дуже важливо, що поведінка дівчаток ніяк не була пов'язана з концентрацією цих речовин в організмі матері.

Виявилося, що між концентрацією фталатів у мами і жіночою поведінкою її сина простежується прямий зв'язок. З 8-го по 24-й тиждень вагітності під впливом чоловічого статевого гормону - тестостерону у плода активно розвиваються чоловічі статеві органи і мозок. Найдивовижніше в тому, що майбутній хлопчик, починаючи з 7-8 тижня вагітності, робить себе сам: він починає сам синтезувати тестостерон, завдяки якому і стає чоловіком з усіма первинними і вторинними статевими ознаками. Малесенький «чоловічок як нігтик» (розмір плода на цьому періоді вагітності приблизно такий) протистоїть всьому світу в боротьбі за свою ідентичність. У цей час на нього діє маса речовин, що перешкоджають нормальному виробленню тестостерону. Медики називають ці речовини (вони потрапляють в організм матері ззовні і вироблені переважно сучасною промисловістю) ендокринними дісрупторами - вони заважають нормальній роботі гормонів і насамперед спрямовані проти тестостерону. Практично всі вони за дією схожі на естрогени (жіночі статеві гормони). Фталати відносяться саме до таких речовин.

Нормальні жіночі статеві гормони, що виробляються в організмі вагітної, потрібні для формування майбутніх дівчаток (їм, на відміну від хлопчиків, свої гормони не потрібні - для них все робить мама). Під впливом материнських естрогенів у них формується жіночий мозок, що володіє жіночим розумом і навіть «жіночою логікою» (наші стиль мислення і поведінку є, по суті, такими ж вторинними статевими ознаками, як жіночі і чоловічі груди, широкі плечі і фігура у вигляді гітари, борода і вуса або їх відсутність). В організмі матері з підвищеним вмістом естрогенів у чоловічого плода власного тестостерону не вистачає - фталати впливають на формування геніталій і мозку, направляючи їх розвиток за жіночим типом.

Це почалося в 50-і роки на Заході, а в колишньому Радянському Союзі - в 60-ті, коли почалася переможна хода сучасної хімічної промисловості. Все - сільське господарство, виробництво, будматеріали, побут, одяг, їжа, - просочилося хімікатами. Пестициди глушили бур'яни, пластмасові водопроводи виявилися міцнішими за залізні труби, упаковки і посуд із пластику замінили скло, кераміку і фарфор.

Майже всі хімікати, використані в них, є ендокринними дісрупторами, дивно схожими на жіночі статеві гормони. До них додався вплив фітоестрогенів - натуральних рослинних речовин, подібних жіночим статевим гормонам. Найактивніші з них містяться в сої, яку зараз додають практично в усі продукти.
У країни колишнього Радянського Союзу вони прийшли в 90-і роки разом зі споживчим бумом - з пластиковою тарою, упаковкою, посудом, з синтетичними будматеріалами - на хімічних естрогенах у нас виростає тільки перше покоління. Вченим добре відомий «датський ефект». У Данії ситуація з чоловіками найбільш жіноча в Європі - там найбільше зустрічається рак яєчок і інші прояви, типові для «фталатного синдрому». Найбільш мужніми там є мігранти (їх діти, народжені вже в Данії, стають подібними на місцевих мешканців).

Основні промислово-вироблені речовини з естрогеноподібним впливом на організм людини

  • Фталати. Використовуються у виробництві пластмас, надають їм пластичність, гнучкість, блиск. Містяться в будівельних матеріалах, меблів, побутових пристроях, одязі, косметиці, іграшках, засобах догляду за взуттям та одягом, змащувальних речовинах.
  • Парабени. Консервант, широко використовується в косметиці та засобах по догляду за тілом. Проникає в організм через шкіру.
  • Триклозан. Антибактеріальна і протигрибкова речовина, яка використовується в асептичних милах і зубній пасті.
  • Бісфенол А. Використовується в будівельних матеріалах з полікарбонату, в деяких пластикових пляшках, посуді. Покриває зсередини багато герметичних упаковок з рідкими і твердими продуктами.
  • Діоксини. Побічні продукти виробництва пестицидів та гербіцидів, нафтопереробки. Утворюються при спалюванні сміття. Містяться в синтетичних трансформаторних маслах. Не руйнуються, забруднюють середовище і потрапляють у воду і продукти.
  • 4-MBC і 3-BC. Так звані ультрафіолетові фільтри, які використовуються в сонцезахисних засобах.
  • ДДТ. Інсектицид, який використовується в сільському господарстві.
  • Лінурон і діурон. Сільськогосподарські гербіциди для пригнічення росту бур'янів.
  • Вінклозин, процімідон, іпродин, прохлораз, фенарімол. Протигрибкові речовини, застосовуються для обробки овочів, фруктів та при вирощуванні інших сільськогосподарських культур.
  • Піретроїдні пестициди. Використовуються в сільському господарстві для захисту рослин.